Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego – krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania. Jest ekologiczne, komfortowe i praktycznie bezobsługowe. Warto jednak pamiętać, że instalacja ogrzewania podłogowego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak samemu można zainstalować ogrzewanie podłogowe.

 1. Pierwszym krokiem jest wykonanie izolacji termicznej podłogi. Izolacja ma za zadanie zapobiec utracie ciepła przez podłogę i zmniejszyć koszty ogrzewania.
 2. Kolejnym etapem jest ułożenie rur PEX albo miedzianych na całej powierzchni podłogi. Rury muszą być tak ułożone, aby później można było je łatwo skręcić lub spiąć ze sobą.
 3. Następnie należy przykryć rury folią lub specjalnym matowym materiałem izolacyjnym. Dzięki temu będzie się można bezpiecznie chodzić po podłodze i uniknąć urazów.
 4. Po tym etapie należy już tylko zamontować grzejnik i sterownik temperatury oraz podpiąć je do instalacji elektrycznej.

Krok po kroku: instalacja ogrzewania podłogowego

Podłogi na ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ocieplenie swojego domu

Jeśli masz podłogę, która nie jest ogrzewana, istnieje kilka sposobów na jej ogrzanie. Najpopularniejszymi metodami są ogrzewanie podłogowe i kominki. W tym artykule skupimy się na tym pierwszym. Oto, co musisz zrobić, aby zainstalować ogrzewanie podłogowe:

 1. Wybierz system ogrzewania podłogowego. Istnieją dwa główne typy: elektryczne i wodne. Elektryczny jest łatwiejszy w instalacji, ale bardziej kosztowny w utrzymaniu. Wodny jest trudniejszy do zainstalowania, ale bardziej efektywny energetycznie.
 2. Przygotuj podłogę. Jeśli masz betonową lub cementową podłogę, musisz ją pokryć warstwą izolacji i papy termicznej. Powierzchnia musi być równa i sucha.
 3. Zainstaluj rury lub przewody elektryczne według schematu układu ogrzewania podłogowego. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować schemat i zastosować się do niego, aby uniknąć problemów z dalszym funkcjonowaniem systemu ogrzewania podłogowego.
 4. Zamontuj maty grzejne lub panele grzejnikowe na całej powierzchni podłogi i sprawdź, czy działają poprawnie. Upewnij się także, że każdy element jest bezinwazyjny i że nie ma nic przyklejonego bezpośrednio do powierzchni podłogi.
 5. Ustaw termostat na odpowiedni poziom ciepła i ciesz się ciepłem!

Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe?

W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże, na którym ma być instalowane ogrzewanie. Podłoże musi być gładkie i równe. Można to zrobić samodzielnie, stosując np. gładzię szpachlową. Następnie należy rozwinąć rurki i przygotować się do ich układania w wyznaczonej trasie. Rurki mogą być układane w linii prostych lub łukach – wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała instalacja ogrzewania podłogowego na danym etapie.

Podłogi na ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ocieplenie swojego domu

Kiedy już ustalimy, jak będzie wyglądała cała instalacja, możemy przystąpić do jej montażu. Podczas tej czynności najważniejsza jest precyzja, ponieważ bardzo łatwo jest popełnić błąd, który może skutkować poważnymi problemami w przyszłości.

Po zamontowaniu całego systemu ogrzewania podłogowego najlepiej jest go sprawdzić, czy działa prawidłowo. W tym celu można np. zamontować specjalny termostat i odpowiednio regulować temperaturę na podstawie naszych potrzeb oraz preferencji.

Instalacja ogrzewania podłogowego – jak to zrobić?

Podłogi na ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ocieplenie swojego domu. Można je zainstalować samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego instalatora. Poniżej przedstawię kilka kroków, które pomogą Ci w zainstalowaniu ogrzewania podłogowego.

 1. Najpierw musisz obliczyć, ile potrzebujesz materiałów. Do tego potrzebujesz wiedzieć, jak duże jest pomieszczenie, w którym chcesz zainstalować ogrzewanie oraz jaki rodzaj podłogi masz.
 2. Kup odpowiednią ilość materiałów. W sklepach budowlanych można dostać gotowe zestawy do instalacji ogrzewania podłogowego.
 3. Przygotuj się do pracy – ubranie się wygodnie i bezpiecznie oraz odpowiednie narzędzia to podstawa.
 4. Zainstaluj ogrzewanie podłogowe według instrukcji – postępuj ściśle według instrukcji, aby uniknąć błędów i problemów z funkcjonowaniem ogrzewania.

Poradnik: Instalacja ogrzewania podłogowego


W poniższym poradniku opisano krok po kroku, jak zainstalować ogrzewanie podłogowe. Przed rozpoczęciem instalacji należy się upewnić, że posiada się wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. W przypadku braku jakiegoś elementu należy skontaktować się z dostawcą.

 1. Koniecznie należy zaplanować trasę rur, uwzględniając miejsce podłączenia do pieca oraz miejsce, w którym będzie rozprowadzona ciepła woda. Najlepiej jest użyć elastycznych rur PEX o średnicy minimum 16 mm. Planowanie trasy powinno odbywać się na etapie projektowania domu lub remontu, tak aby uniknąć późniejszych problemów.
 2. Gdy już wiemy, gdzie poprowadzone będą rury, możemy przystąpić do ich montażu. Pierwsze 5 cm musi być wykonane z twardego materiału – najlepiej betonu lub cegły klinkierowej – a cała reszta powinna być wykonana z miękkich materiałów, takich jak styropian lub wełna mineralna. Rury powinny być poprowadzone pod ścianami i meblami tak, aby uniknąć późniejszych problemów z ich eksploatacją.
 3. Kolejnym etapem jest podłączenie rur do pieca i rozprowadzenie ciepłej wody po całym domu. W tym celu należy użyć specjalistycznego sprzętu i narzędzi, które można dostać w sklepach budowlanych lub u dostawców ogrzewania podłogowego. Po podłączeniu rur należy upewnić się, że całość działa prawidłowo i bezpiecznie oraz że temperatura ciepłej wody jest odpowiednia do tego typu ogrzewania (około 35-45 stopni Celsjusza).