SEO

Rola dobrze przygotowanej strategii w marketingu internetowym

Bez wątpienia marketing internetowy jest dziś jednym z najbardziej dynamicznych kanałów marketingowych. Niemal każdego dnia pojawia się coś nowego i pojawiają się nowe wyzwania, aby nadążyć za konkurencją. Na szczęście nie musi to być takie wyzwanie, jak się wydaje. W tym blogu zgłębimy niektóre zawiłości marketingu internetowego i jak możesz je wykorzystać na swoją korzyść. Zacznijmy od zdefiniowania, co rozumiemy przez „strategię”. Ogólnie przyjmuje się, że każda udana strategia wykorzystuje wiele różnych aspektów do realizacji konkretnych celów – od długoterminowego planowania strategii (czyli np. krótkoterminowych celów taktycznych), poprzez działania public relations i SEO (czyli bardziej mikro taktyki). Mimo to, większość firm nie może sobie pozwolić na zatrudnienie zespołu strategów lub konsultantów tylko w tym celu – muszą one zamiast tego skupić się na wdrożeniu skutecznej strategii we własnych działaniach, zanim zwrócą się do zewnętrznych konsultantów, a także partnerów w ramach swojej branży lub sektora, aby uzyskać pomysły i spostrzeżenia od podobnie myślących ludzi pracujących w tym samym celu.

Jak wygląda skuteczna strategia?

Bez wątpienia marketing internetowy jest dziś jednym z najbardziej dynamicznych kanałów marketingowych

Zdefiniuj cele swojego biznesu. Co chcesz osiągnąć? Kim są Twoi docelowi klienci? O czym chcesz, aby myśleli, jakiego typu doświadczenia chcesz im zapewnić? To tylko niektóre z rzeczy, które należy zdefiniować, aby rozpocząć budowanie skutecznej strategii. Kiedy masz już zdefiniowane te kluczowe aspekty, możesz zacząć budować swój plan od tego miejsca. Zdefiniuj cele swojego biznesu. Co chcesz osiągnąć? Kim są Twoi docelowi klienci? O czym chcesz, aby myśleli, jakie doświadczenia chcesz im dać? To tylko niektóre z rzeczy, które należy zdefiniować, aby zacząć budować swój plan od tego miejsca.

 • Zdefiniuj, jak będziesz mierzył swój sukces. To powinna być kluczowa część Twojej strategii. Jeśli nie mierzysz, nie wiesz. Nie możesz wiedzieć, czy odnosisz sukces, jeśli nie wiesz, czy odnosisz sukces.
 • Zdefiniuj metryki, które pomogą Ci śledzić postępy. Metryki te powinny być kluczowymi wskaźnikami Twojego sukcesu.
 • Nie przyjmuj na ślepo nowych taktyk – bądź rozeznany i stale udoskonalaj swoją strategię.

Jak definiujesz swoje cele jako firma?

Te dwa pytania powinny być twoim otwartym egzaminem dla każdego konkurenta, partnera i klienta. Ważne jest, aby zrozumieć, czym jest Twoja podstawowa działalność i jakie korzyści przyniesie ona Twoim klientom. Aby to zrobić, musisz zrozumieć potrzeby i wyzwania swoich klientów. Klienci mogą być podzieleni na kilka kategorii w oparciu o różne potrzeby i wyzwania. Przyjrzyjmy się każdej z nich.

Marketing internetowy jest kluczowym aspektem sukcesu w biznesie

 • Konsumenci. Konsumenci to generalnie końcowi użytkownicy Twojego biznesu – to oni będą bezpośrednio korzystać z produktów i usług, które dostarczasz.
 • Power users. Są to osoby, które mogą napędzić wzrost Twojego biznesu i uczynić go dochodowym.
 • Influencers. Influencerzy to osoby, które mogą rozpowszechnić informacje o Twoim biznesie i pomóc Ci zdobyć więcej klientów.
 • Zwolennicy marki. Zwolennicy marki to ludzie, którzy są lojalni wobec Twojej marki i będą ją promować wśród swoich przyjaciół i rodziny.

Zdefiniuj metryki, które pomogą Ci śledzić postępy

Te metryki powinny być kluczowymi wskaźnikami Twojego sukcesu jako biznesu konsumenckiego – jeśli ich nie mierzysz, nie wiesz, czy Twoja strategia działa. Powinny one być zgodne z tym samym trójwymiarowym modelem, co Twoja strategia:

 • Kapitał marki, pozyskanie klienta i utrzymanie klienta. Możesz wykorzystać te metryki do śledzenia swoich postępów, porównywania się z konkurencją i wprowadzania korekt, gdy jest to konieczne, aby poprawić wyniki swojej działalności.
 • Ilu klientów udało Ci się pozyskać? Jaki procent nowych klientów pozyskujesz w porównaniu z konkurencją?
 • Jaka jest wartość życiowa klienta? Jak dużo wydają? Jaki procent napędzają w porównaniu z Twoją konkurencją?
 • Jaki procent Twoich klientów powrócił po anulowaniu subskrypcji? Jaki jest średni czas, w którym pozostają zaangażowani?

Wnioski

Marketing internetowy jest kluczowym aspektem sukcesu w biznesie. Jeśli chcesz, aby Twoja marka była widoczna, musisz być obecny w sieci i tworzyć strategie, które sprowadzą ludzi do Twoich produktów. Jak widać w tym artykule, istnieje wiele wyzwań, jeśli chodzi o opracowanie skutecznej strategii. Należy jednak pamiętać, że nie musi to być tak trudne, jak się wydaje. Z odpowiednim podejściem i podejściem do strategii, możesz wykorzystać moc marketingu internetowego, aby dotrzeć do grupy docelowej, generować leady i rozwijać swój biznes.